SİYASİLER'DEN GELEN KISA MESAJLAR SUÇ SAYILIYOR - AgriAjans.com.tr | Ağrı Haber ve Ağrı HaberleriAgriAjans.com.tr | Ağrı Haber ve Ağrı Haberleri

SON DAKİKA

BELEDİYE ÖNÜNDE FECİ KAZA

Genel, GÜNDEM, YEREL HABERLER

KÖMÜR FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ.

EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, YEREL HABERLER

MAHMUT SÖYLEMEZ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

Genel, GÜNDEM, YEREL HABERLER

SİYASİLER’DEN GELEN KISA MESAJLAR SUÇ SAYILIYOR

Bu haber 09 Ağustos 2020 - 15:07 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi.

Siyasiler ve ünlü iş adamları’nın herhangi bir nedenden dolayı kişilere atttıkları kısa mesajlar kişisel verilerin korunması yasası nedeni ile suç sayılıyor.

Suç sayılma nedenleri arasında;

kişinin rızası olmadan mesaj  atılması ,

telefon numarasının nasıl ve ne şekilde bulunduğu ,

gelen mesajların bir daha alınmaması için engelleme yönteminin olmaması gibi bir çok neden bulunuyor.

Ayrıca atılan mesaj ücretlerinin halk’ın cebinden çıktığı düşünüldüğünde bu mesaj bolluğunu isteyen veya istemeyen herkese göndermenin ne derece adil olduğu tartışmaya açık bir konu.

Daha önce milletvekillerinin paralı olan sms’leri TBMM tarafından anlaşma sağladığı  GSM operatörleri vasıtası ile 1 SMS ücreti olarak 2.84 ile 2.86 kuruş arasında ücret ödeyecek.

Basın ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar haricinde atılan SMS’ler cebimizden biraz daha para çıkması anlamına geliyor.

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

MADDE 136.

(1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Nitelikli haller

MADDE 137. –

(1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların;

a) Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle,

b) Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,

İşlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Verileri yok etmeme

MADDE 138. –

(1) Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Şikayet

MADDE 139. –

(1) Kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmeme hariç, bu bölümde yer alan suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlıdır.

Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması

MADDE 140. –

(1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.